flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
20
quantity
Product details
Category
SECO-LARM SD-969-T15Q/B Armored Door Cord/Pre-Wired Terminal Blocks and Removable Covers, Bronze, Designed to carry wiring to conduct power to electric locks or access systems, Surface-mountedSECO-LARM SD-969-T15Q/B Armored Door Cord/Pre-Wired Terminal Blocks and Removable Covers, Bronze, Designed to carry wiring to conduct power to electric locks or access systems, Surface-mounted Key FeaturesDesigned to carry wiring to conduct power to electric locks or access systemsOnce mounted, simply remove cover to access/Door cord stays in place/No need to remove from the door/Prevents stripping of the screws and mounting pointsSurface-mountedTerminal blocks with pre-wired cables (8 connections) for quick, easy, and secure installationMaximum current 3A@30VAC/VDC15” (39cm) Stainless steel armored cordSecurity screws (included) prevent tampering SpecificationsEnd Cap: AluminumInside Door Cord Diameter: 5/16" (8mm)Outside Door Cord Diameter: 7/16" (11mm)Cord Length: 15" (39cm)Terminal Block: YesMaximum Current: 3A@30VAC/VDCConstruction: Stainless-steel armored
  • Designed to carry wiring to conduct power to electric locks or access systems
  • Maximum current 3A@30VAC/VDC, 15” (39cm) Stainless steel armored cord, Security screws (included) prevent tampering
  • Inside Door Cord Diameter: 5/16" (8mm), Outside Door Cord Diameter: 7/16" (11mm)